temiz-bir-spor-istiyoruz
10 Ocak 2019

“Temiz spor istiyoruz”: Global Spor Araştırmaları ve skandallarla dolu bir yılın derinlemesine incelemesi

Skandallar ve iç gözlemlerle geçen bir yılda, Sports Consultancy (Spor Danışmanlığı) ve Quest (Özel Dedektiflik Firması) spor alanında sağlam bağımsız araştırmalar yapmaya kendini adamış Global Spor Araştırmaları adında yeni bir organizasyonun oluşturdu. Sportspro bu oluşumun arkasındaki önde gelen isimlerle görüştü ve bu düşüncenin neden dönüştürücü bir potansiyeli olduğunu anlamaya çalıştı.

2017 yılında, spor dünyasının kendisini dikkatli ve etraflıca şekilde incelemesi gerektiğinin farkında vardığını söylemek doğru olacaktır.

Yıllar boyu süren yolsuzluk skandalları, spor camiasını çalkaladı ve FIFA yetkililerini ve Rio 2016 organizatörlerini cezai soruşturmaların içine çekti. Dopingle mücadele tedbirlerini zayıflatma, baltalama ve alt etme gayretleri, Rusya’nın alenen yaptığı sistematik hile kampanyaları ile manşetlere taşındı. Rusya devleti tarafından da desteklenen bu kampanyalar, bu ülkenin Olimpik komitesinin, Uluslararası Olimpik Komitesi tarafından Aralık ayında yasaklanmasına neden oldu.

Koçlar ve yöneticiler daha fazla altın madalya almak için limitleri zorlarken, gevşek uyuşturucu kontrollü, fiziksel şiddet ve ırkçılık iddiaları İngiltere yönetim kuruluşlarında su üstüne çıktı. Kaygılarını dile getirenlerin arasında bisikletçi Jess Varnish ve futbolcu Eni Aluka da vardı. Belki de en rahatsız edici olanı da bu yılın,  İngiltere spor camiasındaki tarihi çocuk tacizi olayları ile başlaması ve Michigan Eyalet Üniversitesinde ve ABD Jimnastik federasyonunda doktor olan Larry Nassar’ın çoğu reşit olmayan genç sporculara yaptığı sayısız cinsel istismarlar ile bitmesidir.

Yeni bir yaklaşım: Özel Dedektifler ve Hukuk Danışmaları yeni bir ekip oluşturuyor

Bu yaşananlara cevap olarak, Sports Consultancy Legal (Londra merkezli özel avukatlık firması) Global Spor Araştırmaları ekibini oluşturmak için Quest firmasının özel dedektifleri ile güçlerini birleştirdi. Bu yeni organizasyonun amacı soruşturmalara, özel danışmanlık ve operasyonel hizmetler (özel dedektiflik faaliyetleri) temin etmektir.

Quest Özel Dedektiflik Firmasının spor alanında sağlam bir geçmişi var. Formula Bir, bilardo, Uluslararası Binicilik Federasyonu ve İngiltere Futbol Premier Liginde tecrübeleri var.  Başkanı, oldukça tecrübeli eski bir Londra Şehir Polisi Komiseri olan Lord Stevens’dir. Stevens, İngiltere’deki büyük soruşturmaları yönetmiştir Kuzey İrlanda güvenlik güçleri ile paramiliterler arasındaki çatışmalar ve Prenses Diana’nın ölümü bunlara sadece bir örnektir.

Spor camiasında yürütülen soruşturmaların birçoğundaki bağımsızlık eksikliği, sorunlardan sadece birisidir. Hukuk Spor Danışmanlığı başkanı Ashley Blake’in açıkladığı gibi, soruşturmadan sorumlu kişilerin başlangıçta uygun hedefler koymamasından dolayı birçok soruşturma bocalıyor.

Öyle görünüyor ki, Özel Dedektifler ve Hukuk Danışmanları spordaki bu boşluğu dolduracak.