haitide-yasayan-oluler
04 Mart 2019

Dedektifler Haitili Hayat Sigortası Dolandırıcılarıyla Mücadele Ediyor: Yaşayan Ölüler

Özel Dedektif Dan Brownlee’nin işi Haitili yaşayan ölüleri bulmak.

Ülkedeki efsanevi zombilerden bahsetmiyoruz, ABD’deki hayat sigortasından para almak için ölü numarası yapan yürüyen ölü Haitililerden bahsediyoruz.

Güler yüzlü, tombul ve sabit bir evi olmayan Amerikalı Brownlee, Haiti’de dolanıyor ve sahte cesetler arıyor. Olay şöyle oluyor:

ABD’deki bir Haitili bir hayat sigortası çıkarıyor, sonra Haiti’ye gidiyor ve orada güya birdenbire ölüyor. Sonra bir akrabası sigortayı devreye sokuyor ve paraları alıyor (genellikle yetişkinler için $100,000) ve güya ölü kişiyle yarı yarıya paylaşıyor.

Dedektif Brownlee, Haitili bir ailenin, şahsın öldüğünü ispatlamak için bir cenaze töreninin videosunu bile verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Cenaze törenini inceliyoruz, ceset terliyor.”

New York’taki bir sigorta araştırma şirketinde çalışan dedektif, bu videonun firmalarında “bir klasik” olduğunu söylüyor.

Haiti, hayat sigortası dolandırıcılığını kolaylaştırıyor. Çünkü iki şahit getirdiğiniz zaman ölüm belgesi alınabiliyor. Delil olarak ceset göstermek zorunda değilsiniz.

Özel Dedektif Brownlee şöyle diyor: “Sen ve Ben yarın gidelim ve birinin öldüğüne dair yemin edelim. Hemen ölüm belgesi alabiliriz. Düşünce şu; kimse Haiti’ye gidip araştırmaz. Komik olan da bu.”

Brownlee’nin söylediğine göre; bir vakada, adamın biri çocuğuna $50,000 değerinde üç hayat sigortası çıkartır ve sonra çocuğun, bir Haiti sahil şehri olan Jacmel’de trafik kazasında öldüğünü bildirir.

Ancak baba, bebeğin iki pasaportunun sadece fotokopilerini verir. Kötü bir mazeretle, “bebeğin birinci pasaportu boyayarak tahrip ettiğini” iddia eder.

Dedektif Brownlee Jacmel’e gider. Devamını kendisinden dinleyelim: “sözde bebeğin babaannesini bulduk. Kadın, ‘hayır, bebek yok’ dedi. Hâkim, kazayı bildiğini ama bunadığını söylüyor.”

Dolandırıcılığı çözen pasaportlar oldu. Port-au-Prince’deki ABD Konsolosluğundan bir yetkili, böyle bir pasaport vermediklerini söyler. Pasaportun üstündeki mühür, bebek ABD’ye gitmeden önce kullanımdan kalkan bir göçmen mührüdür.

Özel Dedektif Brownlee’nin ifadesiyle: “aslında bebek hiç dünyaya gelmemiştir. Bu Haiti’deki dolandırıcılıklarda büyük bir ilerleme. Var olmayan ufaklıklar.”

Özel Dedektif Brownlee, Haiti’deki şaibeli ölümlerden para taleplerini araştırıyor. Son 18 ayda 40 vaka incelemiştir ve bunlardan üçü sözde teknede boğulmadır. Söylediğine göre, bu 40 vakanın yarısı “düpedüz dolandırıcılıktır” ve 10’dan azı ise gerçek ölümdür.

Orlando John Vick Investigations’dan bir özel dedektif geçen yaz bir vakayı araştırır. Bu vakada, bir adam iddiaya göre Port-au-Prince’de polis tarafından öldürülmüştür. Adam’ın Ft. Lauderdale’de hâlâ yaşadığı tespit edilmiştir.


Galeri

Yorumlar (0)

Yorum Gönder