Dolandırıcılığı Önleme Tüyosu: İç Güdülerinize Güvenin ve Özel Dedektif Tutun
26 Şubat 2019

Dolandırıcılığı Önleme Tüyosu: İç Güdülerinize Güvenin ve Özel Dedektif Tutun

Aşırı hayal gücü ve yersiz paranoyalarımı haklı çıkarmaya çalışmadan, dolandırıcılığa ilişkin seriyi son bir dolandırıcılığı önleme tüyosu ile bitirmek istiyorum: içgüdülerinize güvenin.

İnsanları işten atmak için bir gerekçe olmasa da, şüpheli bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, içgüdülerinize güvenin ve daha detaylı araştırın. Bu sizin işiniz ( ya da en azından sizin göreviniz) ve süreçleri, işlemleri ve insanları sorgulamaktan dolayı suçlu hissetmek zorunda değilsiniz.

Columbia, SC’da bir outlet AVM zincirine elbise astarı yapan bir şirketi hatırlıyorum. Şirketin genel müdürünün kumar gibi kötü bir alışkanlığı vardı ve Atlantic City’de bir çeteye birkaç yüz bin dolar kumar borcu vardı (Benimle irtibata geçtiler, çünkü adam işine odaklanmıyordu). Borcunu ödemek için tesisler kapandıktan sonra geceleri veya hafta sonları özel satışlar yapıyordu. Bir kamyonu deponun önüne çekip ürünleri yüklüyordu ve çeteye indirimli olarak satıyordu; çete de borcundan düşüyordu.

Özel Dedektif Olayı Aydınlattı ve Dolandırıcılığın Boyutunu Ortaya Çıkardı: Şirketin Müdürünün Sahtekâr Olduğu Ortaya Çıktı

Birden depodaki mallar azaldı ve neler olduğunu anlamam gerekiyordu, ancak anlayamıyordum. Bu güne kadar, iyi bir müdürdü ve çok iyi yönetiyordu. Malların azalmasının sebebini anlayamıyordum ama dramatik olsa da kabul edemiyordum. İçgüdülerime güvenmem gerekiyordu. Böylece, depoyu gözetlemesi ve benim pas geçtiğim bir şey olup olmadığını incelemesi için bir özel dedektif tuttum. Gözümden kaçan koordine edilmeden bırakılmış bazı şeyler bulmayı umuyordum. Ancak arkamdan çevrilen işin boyutunu öğrendim.

Tüm dolandırıcılık vakalarında olduğu gibi, içgüdülerime güvendiğim ve özel dedektif tuttuğum için memnunum. Dolandırıcılıkla ilgili size verebileceğim tavsiye: içgüdülerinize güvenin.

Korktuğunuzun başınıza geldiğini durumlarda hiç içgüdünüze güvendiniz mi? İçgüdünüze güvenmeyip zararlı çıktığınız oldu mu?


Galeri