Futbolun Kişilik Scouting Çağı
19 Mart 2019

Futbolun Kişilik Scouting Çağı: Neden Günümüzde Yetenek İşin Sadece Yarısı

Günümüzde saha içi yetenek, devamlı genişleyen puzzle’ın sadece bir parçası. Futbol kulüplerinin çok büyük paraları bir oyuncuya saçması, hatta küçük bir ülke ekonomisini destekleyebilecek paralar verilmesi ile birlikte artık futbolcunun kişiliği teknik yeteneğinden daha önemli hale gelmektedir. Bırakın sözleşmeyi transfer teklifi bile yapılmadan önce zihinsel dayanıklılıktan kimlerle takıldığına kadar her şey detaylı bir şekilde inceleniyor. Futbolcunun uzaktan takip edilmesi ve menajere bilgi verilmesi bir şey,  hoş bir yaz akşamında Algarve’de neler yaptığı başka. Aracısı nasıl birisi? Sezon boyunca manken kız arkadaşının dikkatini dağıtmayacağından emin miyiz?

Saha Dışı Performans ve Karakter: Özel Dedektiflerin Uzmanlık Alanına Giren Konu

Kişilik Scouting çağına hoş geldiniz. Oyuncu transferi daha belirgin bir şekilde bütüncül olmaya başladı.

Eskiden menajeri arayıp “Oyuncu nasıl?” diye sorardınız ve O da size bir kişilik değerlendirmesi yapardı. Günümüzde ise daha çok oyuncunun geçmişine bakılıyor, Hafta sonu neler yapıyor, Okulda neler yaptı, Aile yaşantısı nasıl, Neyin içinde. Günümüzde sosyal medya ve diğer bilgi araştırma yöntemleri ile bu bilgilere ulaşmanın daha kolay hale geldiğini düşünüyorum.

Bütün bunlar scoutları birer özel dedektif haline getirdi.

McVeigh omzunun silkerek şöyle dedi: “Sanırım, bir şeye £40 veya 50m yatırıyorsanız,  ev ödevinizi iyi yapmalısınız.”

Gerçekten, çaylaklara yüzme havuzu veya lüks saatler aldıracak kadar futbol etrafından dönen paralar, İngiliz medyasının ilk düzgün volesinden sonra yerli bir yeteneği mesih gibi görmesi dikkate alındığında ne atletik olmak ne de yetenek saha içinde kesinlikle başarı getirecek diye bir şey yok.