dedektif-ozel-dedektiflik-ucretleri
04 Şubat 2019

Hiç Kimsenin İzlemediğini mi Düşünüyorsunuz? Tekrar Düşünün!

Gerçek bir hikâye: Ben bu hikâyeyi “Aile seyahatimde de Beni İzlemezler Elbette!” olarak adlandırıyorum.

Yıllar önce, ilk defa bir sigortacıyı, kişisel yaralanma iddiasına savunuyordum. Trafik kazasından dolayı ciddi bir sırt yaralanması iddiasında bulunan bir kadına karşı büyük bir sigorta şirketini temsil ediyordum. Kadının yazılı ifadesine baktığımda; kadın, alışveriş malzemelerini arabasından taşıma ve ev işleri gibi günlük basit fiziksel aktiviteleri yapmada ciddi zorluk yaşadığını iddia ediyordu. Hatta ayağa kalkıp yürümenin, ciddi sırt ağrısına neden olduğunu ve gününün çoğunu oturarak veya yatarak geçirdiğini iddia ediyordu.

İçgüdülerin kadının doğru söylemediğini söylüyordu. Sigortacıyı, video takibi yapmak üzere özel dedektif tutmak için bana izin vermeye ikna ettim. Birkaç gün sonra özel dedektif beni aradı ve şöyle dedi: “kadın, ailesi ve çocukları kayak seyahati için arabaya malzeme yüklüyor gibi görünüyor (kocasının kayak takımı onları ele verdi).”

Bunu nasıl yaptığını bana söylemedi ancak özel dedektif, ailenin tam olarak nereye gittiğini tespit etti. Sigortacıyı durumdan haberdar ettim ve takibi devam ettirmek üzere özel dedektifin Vail, Colorado’ya seyahat masrafını ödemeye razı oldu. Bir hafta sonra, kadının, ağır kayak botlarının tokalarını takıp sökmek için eğilirken, çocuklarının ağır kayak malzemelerini taşırken, agresif ve güzel bir şekilde kayak yaparken, ve hatta ara sıra sert şekilde takla atarken çekilmiş 3 saatlik videosu bize teslim edildi. Hatta küçük çocuğunu kucağında taşıyarak kayak yaptığı bir video elde ettik.

Seyahatten sonra, birkaç haftada bir ortopediste gitmeye devam etti ve hala günlük basit aktiviteleri yaparken zorluk çektiğini iddia ediyordu. Birkaç ay sonra bir ifade daha aldım ve kadın sağlık sorunlarını benzer şekilde tarif etti. Ayrıca kazadan beri yaşadığı şehrin dışına çıkmadığını iddia etti.

Özel Dedektifin Çektiği Videolar Kadını Savunmasız Bıraktı

Sigorta dolandırıcılığının yanında, kadın şimdi bir de ifadede yalan beyanda bulunmuş oldu. Bunu kanıtlayabilirdik. Videoyu kadının avukatına gönderdikten günler sonra, kadının avukatı kadını savunmayı bıraktı.

Sigorta şirketleri, abartı veya dolandırıcılığı kanıtlamak için hiçbir masraftan kaçınmayacaktır. Risk fazla. Şirketlerin avukatları ve sigortacıları aptal değil ve bu işi her gün yapıyorlar. Durumunuz ne kadar meşru olursa olsun, birinci günden itibaren sizin de kaymaya giden kadın gibi olduğunuzu varsayacak ve bunu kanıtlamanın yollarını arayacaktır. İşte tam da bu noktada, özel dedektifler sahne alacak ve sigorta dolandırıcılığını açığa çıkarmak için ellerinden geleni yapacaktır. Her hangi bir dolandırıcılık tespit edilmese dahi, gereken özenin gösterilmesi ve bu sayede diğer sigorta yapanların paralarının korunması sigorta şirketinin prestijini artıracaktır.