dedektif-istanbul-ozel
04 Şubat 2019

İşçi Tazminatı Dolandırıcılığı; Sakatlık Sahte mi Yoksa Gerçek mi? Özel Dedektifler Olay Yerinde

İşçi Tazminatı Olaylarının çok küçük bir yüzdesi dolandırıcılık; çoğunluğu meşrudur. En yaygın işçi tazminatı dolandırıcılığı sahte sakatlanma ve yaralanmalardır. Bir işçiniz yaralı veya sakat olmamasına rağmen işçi tazminatı alırsa, bunun bedelini şirketiniz ödeyecektir. Bu nedenle böyle bir durumda çalışanlarınızın sakatlanma numarası mı yaptığını yoksa gerçekten sakat mı olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu noktada, sahte sakatlanma ve işçi tazminatı dolandırıcılığı konularında özel dedektifler şirketlere yardımcı oluyor.

Özel Dedektifler Tarafından Ortaya Çıkarılan Sahte Sakatlanma Örneği

Jane, işyerinde yere dökülmüş bir sıvı nedeniyle kayıp düşer. Bacak sakatlanması iddiası ile işten birkaç ay uzak kalır. Bu kazanın Pazartesi sabah olduğunu iddia eder ve Salı günü işçi tazminatı için başvurur. Bacak sakatlanması nedeniyle, geçici engelli tazminatı almaya başlar.

Kazanın üstünden iki ay geçtikten sonra, sigortacı Jane’nin patronunu arar ve Jane’in kendisini sigorta sahtekârlığı ile dolandırdığını söyler. Sigortacı bir özel dedektif tutmuştur. Özel dedektif, kazadan bir hafta sonra Jane’i akşam yürüyüşüme çıkarken tespit eder ve bacak kırığına dair hiçbir işaret yoktur.

Jane sigorta dolandırıcılığında suçlu bulunur ve aldığı tazminatı geri vermek zorunda kalır.