Tacize Uğradığını Özel Dedektife İlk Söyleyen Jimnastikçi
08 Ocak 2019

Özel Dedektif Gerçeği Ortaya Çıkıyor - Sporcu Araştırması

Larry Nassar Tarafından Tacize Uğradığını Özel Dedektife İlk Söyleyen Jimnastikçi Maggie Nichols

Elit Jimnastikçi Maggie Nichols, ABD Jimnastik Federasyonu Takım Doktoru Larry Nassar’ın cinsel tacizde bulunduğunu söyleyen “Sporcu A”nın kendisi olduğunu Salı günü söyledi ve hızlı hareket etmediği ve daha fazla genç kadına saldırmadan O’nu durdurmadığı için federasyona ateş püskürdü.

Buna cevaben ABD Jimnastik Federasyonu şöyle dedi: “Kiraladığımız özel dedektif Nichols’la konuşana kadar cinsel tacizin olduğuna dair mantıklı bir şüphe yoktu.” Federasyon, özel dedektif üçüncü mağdurla konuşana kadar FBI ile irtibata geçmedi.

Özel Dedektif Gerçeği Ortaya Çıkarıyor

Bir sakatlık O’nu engellemeden önce 2016 Olimpiyat takımı için en güçlü aday olan Nichols, Texas’daki ünlü Karolyi Ranch’de antrenman kampındayken ve 15 yaşındayken sırtında bir problem olduğu dönemde tacizin ve Nassar’ın kandırmacaların başladığını söyledi.

Nickols ifadesinde şöyle söyledi: “Başlangıçta O’na güvendim. Fakat sonra dokunmaması gereken yerlere dokunmaya başladı. Ellerinde eldiven yoktu ve bana ne yaptığını söylemiyordu. Odada başka kimse yoktu. Onun yaptıklarını kabul ediyordum çünkü bana büyüklerim O’nun en iyi doktor olduğunu ve ağrılarımı dindirebileceğini söylüyorlardı. Bana bu şekilde sayısız tacizde bulundu. Larry Nassar’ın sadece doktorum aynı zamanda arkadaşım olduğunu düşündüm. Facebooktan benimle irtibata geçti ve iltifatlarda bulundu ve çok defa ne kadar güzel olduğumu söyledi. Ancak ben daha 15 yaşındaydım ve bana kibar görünmek istediğini düşündü.”

 

Özel Dedektif Olayı FBI’a Devrediyor

ABD Jimnastik Federasyonu iddiaları araştırmak için bir özel dedektif tuttu ve özel dedektiflerin Nichols’la konuşması üç hafta sürdü. Aly Raisman ve McKayla Maroney de Nassar tarafından taciz edildiğini teyit ettikten sonra Federasyon FBI’yı aradı.

Nassar kovuldu. Michigan Eyaleti Polis kayıtlarına göre; ABD Jimnastik Federasyonun Nassar’ı kovmasından Indianapolis Star gazetesinin bir yıl sonra yaptığı araştırma arasında geçen bir yıldan fazla süre zarfında çok sayıda kadın ve kız kendilerinin de doktor tarafından taciz edildiğini söyledi. 135’den fazla kadın Nassar hakkında polise şikâyette bulundu ve birçok dava açıldı.

Nassar evinde çocuk pornosu bulundurduğunu itiraf etti ve 60 yıl cezaya çarptırıldı ve hala 10 farklı cinsel saldırı davasından ceza almayı bekliyor.