sporcu-arastirmasi-futbolcu-takibi
10 Ocak 2019

Özel dedektif gerçekleri ortaya çıkardı ve transfer gerçekleşmedi

NFL Futbol Takımları Umut Vadeden Futbolcuları Transfer Etmeden Önce Ekstra Araştırma Yapıyor

Muhtemelen seçmelerde 1 sırada olacak olan Florida State kilit oyuncusu Jameis Winston, özel dedektifler tarafından birçok inceleme geçirdi.

Buccaneers’in eski GM’si Mark Dominik, scoutlardan birinin o zamanlar umut vadeden Justin Blackmon’un yerel bir bara defalarca gittiğini gördüğünü ve bunun sonucunda bu futbolcunun transfer listesinde çıkarıldığını söyledi.

Sezon sonu ile draftlar arasındaki dönemde NFL takımları birer özel dedektife dönüşüyorlar.

Takımlar, umut vadeden futbolcular hakkında bilgi edinmek için özellikle de birinci seçmelerde top listesinde olanlarla ilgili her türlü detayı araştırıyorlar. Milyonlarca dolar ve belki de bonservis bedeli risk altında.

Bu sene, reflektörün altında Jameis Winston var. Florida State’in oldukça yetenekli futbolcusu saha dışında yeterince hata yaptı. Cinsel istismar iddiaları,  bir süpermarketten yengeç bacağı aşırma, FSU futbol ve beysbol takımlarında men edilme ve daha fazlası.

Buccaneers O’nu seçmelerde birinci sırada görüyordu ve birçoğuna gör en büyük favoriydi. Bu nedenle Tampa Bay genel menajeri Jason Licht Winston ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı.

 “Wilson’un cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen mağdur 16 Nisan’da dava açtığında bu bizim için sürpriz olmadı” dedi Licht

Geçmiş araştırması yapma konsepti yeni bir şey değil. Her takımın bir güvenlik direktörü var. Bunlar genelde eski yerel veya eyalet polisleri veya FBI tecrübesi olan kişiler ve oyuncuların yasal geçmişini inceliyor.

Bu özel dedektifler; araştırılan bir oyuncuyu kazadan sonra gözaltına alan polis memuru veya olaya müdahil olan davacı ve savunma avukatı ile görüşüyor. Böylece kazanın, bir toyluk mu yoksa daha ciddi bir sıkıntı mı olduğu hakkında fikir sahibi oluyorlar. Ayrıca bu özel dedektifler, oyuncunun kaç tane hız cezası aldığını ve bunların zamanında ödenip ödenmediğini tespit ediyorlar.

Eğer oyuncu yeterince önemli ise, takım oyuncunun okuduğu koleje, liseye ve bazen ortaokula gidiyor ve umut vadeden oyuncunun resmini çıkarmak için koçları, müdürleri, öğretmenleri ve diğer kişilerle görüşüyor.

Ravens Yardımcı Genel Menajeri Eric DeCosta şöyle dedi: “Her şey önemli, her şeyi inceliyoruz, her bilgi parçasını. Bunu dünyadan kopuk bir şekilde yapmıyoruz, her şeyi dikkate alıyoruz. Konuyla ilgili her türlü gerçeği konuşuyoruz ve insanlarla konuşuyoruz.”

Güvenlik direktörü, bilgi toplama puzzlenın sadece bir parçası. Takımların çoğu, oyuncular hakkında istihbarat toplamak için organizasyondaki tüm kişileri yani koçları, scoutları, doktorları, internleri ve sekreterleri istihdam ediyorlar.

Özel dedektif gerçekleri ortaya çıkardı ve transfer gerçekleşmedi

Bucaneers, Blackmon’un kolej kasabasına bir scout gönderdi ve bu scout her gün 15-23:00 arasında popüler bir barda takıldı. Scout, Blackmon’un bu bara defalarca geldiğini gördü. Bunun sonucunda Dominik Blackmon’u transfer listesinden çıkardı ve 5. sıradaki oyuncuyu aldı.

Transferlerden sonra, Blackmon 5. Sıradan Jaguars’a gitti ve gittikten sonra farklı kazalarda alkollü araç kullanmaktan ve esrar bulundurmaktan tutuklandı ve hâlihazırda NFL’nin madde kullanımı politikasını ihlalden dolayı süresiz men cezası aldı.

Kolej futbolcuları evliya değil ve tamamen temiz geçmişi olan 21 yaşında umut vadeden bir futbolcu bulmak kolay değil. Ancak en azından futbolcunun yaşadıklarının, ufak ergenlik sorunları olduğundan ve büyük kişilik sorunları içermediğinden emin olabilirsiniz.

Banner durumu şöyle açıklıyor: “Bir kişiyi işe alıyorsunuz ve bu yıllık 50 bin dolar maaşlı başlangıç seviyesi satış işi değil. 15-20 milyon dolarlardan bahsediyoruz. Detaylı araştırma yapmamaktan dolayı bir hata yapmak istemezsiniz.”