default
17 Ocak 2019

Özel Dedektifler, Hatasızlık Sigortasından Para Alma Olaylarının 10’da 1’inin Dolandırıcılık Olduğunu Söylüyor

Michigan Alliance Sigorta’nın tahminlerine göre, eyaletteki hatasızlık sigortasından para alma olaylarının 10’da biri dolandırıcılık ve bu durum bölgedeki sigorta masraflarını artıran bir sorun.

Alliance Genel Danışmanı Dyck Van Koevering, eyalette araba sigortası dolandırıcılığının toplam sayısı üzerine yakın zamanda yapılmış bir çalışma olmadığını ancak tahminlerine göre, sigorta dolandırıcılığından dolayı Michigan’da yaşayanlar, ilave prim ücretleriyle yılda yüzbinlerce dolar ekstra para ödemek zorunda kalmaktadır.

Van Koevering’in Detroit Free Press’e şöyle söyledi: “Sigorta dolandırıcılığının Michigan’da ciddi bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Prim oranları, sigortadan alınan paraların bir fonksiyonudur. Dolandırıcılıkla sigortadan alınan para miktarı arttıkça, sıradan vatandaşların ödediği primler de şişmektedir.

Sigorta Dolandırıcılığını Ortaya Çıkarmak İçin Sigorta Şirketleri Özel Dedektif Tutuyor

Detroit Free Press’in bildirdiğine göre, dolandırıcılığı araştırmak için, sigortacılar sigortadan para isteyenlerin söylediklerinin doğru olup olmadığını araştırmaya yönelik olarak özel dedektif gönderebiliyorlar. Bazı sigorta şirketleri kendi bünyelerinde özel dedektif istihdam ediyor bazıları ise özel dedektif firmaları ile çalışıyor.

Bir sigorta dolandırıcısı eyalette yakalandığında, sigortacılar dolandırıcının iddialarından vazgeçmesini istiyor veya uzlaşmaya zorluyor. Ya da alternatif olarak, sigorta şirketleri bu şahıslar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunuyor. Sigorta dolandırıcılığı Michigan’da bir suçtur ve dört yıl hapis ve $50.000 para cezasını öngörmektedir.

Eyaletteki bir özel dedektif şöyle demektedir: “Bizim işimiz insanlara zarar vermek değil. Bizim işimiz onları yakalamak ta değil. Bizim işimiz gerçekleri dokümente etmek.” Bu özel dedektif, araştırma işinin biraz agresif olabileceğini ancak bu iş neticesinde dolandırıcıları caydırabileceklerine ve eyaletin dolandırıcılıktan arındırılmış olmaya biraz daha yaklaşacağına inanmaktadır.