sigorta-dolandırıcılığı
23 Ocak 2019

Özel Dedektifler & Sigorta Dolandırıcılığı

Hollywood özel dedektifleri, aldatan bir eşin fotoğrafını her an çekmek için fotoğraf makinalarını hazırda tutan, yağmurluk giyen, puro içen siluetler olarak betimlemesine rağmen, özel bir dedektifin iş yükünün büyük bir kısmını sigorta dolandırıcılığı içerir. Sigorta dolandırıcılığına odaklanan özel dedektifler en çok talep edilen profesyoneller arasındadırlar.

Sigorta Dolandırıcılığı Nedir?

En basit ifadeyle, sigorta dolandırıcılığı bir veya daha fazla kişinin kasıtlı şekilde sigorta acentasını, hileli bir kar elde etmek için aldatmasıdır. Aslında, sigorta dolandırıcılığı Amerika’da, müşterilere yılda ortalama 80 milyar dolara mal olan yaygın bir suçtur. Sigorta şirketleri temel olarak dolandırıcılık maliyetini karşılamak için primleri arttırmaktadır.

Sigorta Dolandırcılığı Soruşturması Nedir?

Özel bir dedektif dolandırıcılığın meydana gelip gelmediğini anlamak için kanıtları toplar. Bazı yaşanmış sigorta dolandırıcılığı örnekleri şunlardır;

Kontrolden Çıkan Kundaklama

Sigorta dolandırıcılığına yapmanın en yaygın yollarından biri, bir şeyleri yakmak ve daha sonra, sigorta parası için dava açmaktır.  Mark Leonard’ın Indianapolis’teki evini yakıp kül ettiğinde, tam olarak yapmaya çalıştığı şey buydu. Feci şekilde, evini havaya uçurdu ve kazara komşusunu canlı canlı gömdü.

Araba Sigortasından Sahte Para Talepleri

 

Hilekarlık yoluyla para peşinden koşanlar için popüler bir aldatmaca yöntemi bir şebeke oluşturmak ve genellikle boyun travması şeklinde olan sahte bir araba kazası tertiplemektir. Böyle bir durumda, özel dedektif meydana gelen herşeyin planlı olup olmadığını kontrol edecektir.

Sahte Kayma ve Düşme

Düşmüş ve yaralanmış gibi davranan düzinelerce insanın müdahil olduğu meşhur bir dolandırıcılık vakası Flidelfiya’da meydana gelmişti. Aslında bir avukat müvekkiline nasıl düşmüş ve yaralanmış gibi davranması gerektiğini söylemişti. Böylesi hilebaz kaymalar ve düşme iddialarına dair örnekleri fark etmeye başlayan sigorta şirketleri veya kurumları tarafından tutulan özel bir dedektif onları bulana kadar yaklaşık 400,000 Dolarla gözden kaybolmuşlardı.

Hayat Sigortası Dolandırıcılığı

Bu vaka sizlerin ara sıra Hollywood görebileceğiniz bir şeydir. Hayat Sigortası parası için cinayet yaygın olmayabilir ama bu türden vakaların/davaların çözülmesi için özel dedektiflerin tutulmasını gerektirecek türden bir vaka çeşididir.