özel dedektifler sigorta dolandırıcılığı
23 Ocak 2019

Özel Dedektifler ve Sigorta Vakaları

Özel dedektiflerinin tutulmasını gerektiren en yaygın sebeplerden birisi de sigorta vakalarında yardımcı olmaktır. Birçok vakada, özel dedektifler, sigortadan para almak için yapılan taleplerin dolandırıcılık mı olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Genelde bunu yapmak için bir araştırma yaparlar veya diğer araştırma tekniklerini kullanırlar.

Sigorta Araştırması Türleri

Özel dedektifler, her türlü farklı iddiayı araştırabilir. Örneğin; kişisel yaralanma dolandırıcılığı, kayıp düşme dolandırıcılığı, ürün sorumluluğu dolandırıcılığı, işçi tazminatı dolandırıcılığı, engel sigortası dolandırıcılığı, sağlık hizmetleri dolandırıcılığı üzerinde yapılan araştırmalar.

Sigorta Dolandırıcılığı Yöntemlerinden Kurtulmak İçin Özel Dedektifler Nasıl Yardımcı Oluyor

Sigorta dolandırıcılığı yıllardır meydana gelmektedir. Çeşitli yöntemlerle işlenmektedir. Örneğin, yaygın bir ev sahibi dolandırıcılığı yöntemi, evden eşyaları çıkartmak ve evim soyuldu diye ihbarda bulunmaktır. Bu tür bir vakada, özel dedektifler ev sahibinin nerelere gittiğini takip edebilir ve tefeci dükkânına ev eşyalarını verip vermediğini veya nereye depoladığını araştırır. Diğer ev sahibi veya otomotiv sigorta vakalarında, iddia sahibi sigortadan para almak için evini kundaklayabilir. İşçi tazminatı vakalarında ise işçiler yaralanmış gibi yapıyor veya durumunu abartıyor. İşçi iş dışında kendisini yaralamış oluyor ve bu yaralanma için işvereni suçluyor. Kişisel yaralanma vakalarında ise iddia sahibi yaralıymış numarası yapıyor. Tüm bu vakalarda, kişilerin takip edilmesi önemli bilgilerin toplanmasına yardımcı oluyor.