Sahte-Ölüm Sigorta Dolandırıcısı Yakalandı
19 Mart 2019

Sahte-Ölüm Sigorta Dolandırıcısı Yakalandı

Los Angeles County bölge başsavcısı ofisinden yapılan açıklamaya göre; San Fernando Valley’li eski bir elektrik müteahhitti, iki yıl önce boğulma yalanıyla hayat sigortasından para almak isterken Florida’da karısıyla birlikte yakalandı.

Bruce Jay Richenthal (36) ve karısı Susan (33) geçen hafta, Los Angeles’ta açılan bir dosya kapsamında hırsızlık ve sigorta dolandırıcılığından firari oldukları için FBI’a teslim oldu. Özel dedektiflerin söylediğini göre; Susan Richenthal hayat sigortası şirketinden $50,000 aldı ancak başka bir sigorta şirketinden talep ettiği $550,000 reddedildi.

Richenthal’ın iki ortağı 30 Mart 1983’te Sahil Güvenliğe; Richenthal’ın Marina del Rey yakınlarında bottan düştüğünü ve kaybolduğunu bildirmişti.

Gerçekleri Ortaya Çıkarmak için Özel Dedektif Tutuluyor

Rust, olayı çözenin, 1983’ün ortalarında Old Republic isimli sigorta şirketi tarafından tutulan Las Vegas’lı özel dedektif David Kramer olduğunu ifade etti. Richenthal’ın eski iş ortağının Richenthal’i, öldüğü bildirildikten sonra gördüğünü söyler. Kramer bunun üzerinde şüphelenir ve bunu Çarşamba günü telefonla söyler.

Daha sonraki oşinografik testler, Richenthal’in cesedinin Marina del Rey yakınlarında karaya vurması gerektiğini ortaya koyar ancak Kramer’in ifadesiyle “hiçbir ceset bulunamamıştır.”

Los Angeles Mahkemesindeki raporlara göre; Ekim 1983’te, botu beraber kiraladıkları ve Onun kaybolmasını Sahil Güvenliğe bildiren Richenthal’in iki ortağı daha önceki ifadelerini geri çekerler.

Arizona’da yaşadığı bilinen bu iki adam da, yani Joel Feigenheimer (27) ve Paul Hopp (28), yerel makamlar tarafından da bu dolandırıcılığın işbirlikçileri olarak aranmaktadır.

Çift, bu iki adama işbirlikleri için $10,000 vermeyi vadetmiştir. Ancak Özel Dedektif Kramerin söylediğine göre bu para hiçbir zaman ödenmemiştir.

Mahkeme kayıtlarına göre, olay sabahı iki işbirlikçi Phoenix’ten Burbank’a uçakla gider ve havalimanından Richenthal tarafından alınır. Daha sonra, Marine del Rey’e botla açılmak için giderler, sonrasında güya Richenthall bottan düşer, tekrar denize açılırlar, biraz bira içerler ve Sahil Güvenliği ararlar.

Çiftin avukatı Schwartz’in söylediğine göre; FBI Susan Richenthal’ın Miami’deki annesi ile irtibata geçtikten sonra çift 3 Nisan’da gönüllü olarak teslim olur. Schwartz; Richenthal’ın mahkemede aranan şahsın kendisi olduğunu kabul ettiğini söyler.

Avukatları şöyle dedi: “Şaşırdılar mı bilmiyorum. Karısı bana iki yıldır bir cehennemde ne yapacağını bilemez bir halde yaşadıklarını söyledi.”

Bu ilk dolandırıcılık değil

Mahkeme kayıtlarına göre; Brooklyn’de doğan Richenthal 1979’da Grants Pass’de de yaşamış. Ancak oradaki evi yangında harap olmuş ve sigortadan $125,000 talep etmiş. Mahkeme kayıtlarına göre yangın muhtemel bir kundaklama olarak incelenmiş ve sigorta şirketi talebi reddetmiş.