sigorta dolandırıcılığını açığa çıkaran Özel Dedektifler
16 Ocak 2019

Sigorta Dolandırıcılığı, Yaşanmış Örnekler ve Sosyal Medya ile Bunu Açığa Çıkaran Özel Dedektifler

Sosyal medya araştırması, bizlere birçok bilgi sağlamaktadır. İstatistiklere göre Amerikalıların yüzde 77’si en az bir sosyal medya profiline sahiptir. Özel dedektifler bu bilgileri, toplumun ve sigorta şirketlerinin yararına olacak şekilde, sigorta dolandırıcılığını açığa çıkarmak için kullanıyor.

İnsanlar, twitter’da, snapchat’te, Facebook’ta, youtube’da veya diğer sosyal medya araçlarında bir paylaşımda bulunduğunda, bu bilgilerin çoğu ortaya çıkarılabilmektedir. Özel dedektif tarafından araştırılan kişinin profilinde çok fazla bilgi olmasa bile, arkadaşları ve ailesi araştırılan kişi hakkında aradığınız bilgi ile ilgili bir paylaşımda bulunmuş olabilir. Bu veriler, becerikli özel dedektiflerin ve adli bilişim uzmanlarının eline geçince, mahkemede bir iddiayı kanıtlamak veya boşa çıkarmak için kullanılabilmektedir.

Sosyal Medya Yardımıyla Özel Dedektifler Tarafından Açığa Çıkarılan Sigorta Dolandırıcılığına İlişkin Örnekler

Kişisel Yaralanma İddiası Dolandırıcılığı: Cankurtaran olarak çalışan bir kadın, bacağını bir boruya çarparak yaralar ve “hayattan zevk alamayacak” ve “ortalıkta dolaşamayacak” kadar ağrılarının olduğunu söyleyerek Aşil tendonu yaralanması için sigortadan çok büyük miktarda para talep eder. Ancak sosyal medya farklı bir hikâye anlatıyordur. Kadına ait kişisel blog ve diğer platformları yönlendiren sosyal medya paylaşımları incelenir ve kadının egzotik bir tatilde şelalelere yalın ayak tırmanırken çekilmiş fotoğrafları keşfedilir. Telefonda çekilen fotoğrafın metadata verilerinde gömülü olan tarih ve GPS bilgisi yardımıyla, özel dedektif timi bu iddianın bir sigorta sahtekârlığı olduğunu kanıtlar.

İşçi Tazminatı Dolandırıcılığı: Bir adam, işinin çok stresli olduğunu ve bu nedenle travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaşadığını iddia eder. TSSB’sinin evden çıkamayacak kadar, hatta işe gidemeyecek kadar ciddi olduğunu söyler. Ancak sosyal medya araştırma timi, adamın bu bölgedeki Uber sürücülerine ait bir Facebook grubuna üye olduğunu keşfeder. En iyi güzergahlar, yerel trafik, yol yapım çalışmaları, en optimum zamanlar ve çalışma yerleri hakkında sıklıkla paylaşım yapmaktadır. Bu bilgiler, adamın gerçekten evden çıkamayacak halde olmadığını kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda beyanda bulunmadığı bir yan gelirinin de olduğunu ortaya çıkardı. Böylece, sigorta şirketi ve işveren bir kuruş bile zarar etmedi ve özel dedektif timi de mükemmel bir hizmet verdiklerini ispatlamış oldu.

Tabii ki sosyal medya, özel dedektiflerin sigorta dolandırıcılığı vakalarını araştırmak için kullandığı tek yöntem değildir. Kişisel takip, geçmiş araştırması ve diğer yöntemler de bulunmaktadır. Kullanılacak yöntem duruma ve şüpheliye göre değişir. Ancak vaka ne olursa olsun, özel dedektifler dolandırıcılığı açığa çıkarmak için en iyi yöntemi seçecektir.