default
11 Ocak 2019

Sigorta Dolandırıcılığında Özel Dedektifler Neden Önemlidir?

Sigorta poliçesi, bireyler ve şirketler için önemli bir korumadır. Poliçeye bağlı olmak üzere, kazalardan ve diğer hayatı değiştiren olaylardan kaynaklanan zararlara karşı bir garanti sağlar. Şirketler, doğru türdeki sigorta politikaları ile kendilerini, malvarlıklarını ve çalışanlarını koruyabilirler. Aynı şekilde bireyler de kendilerini muhtemel gelir kayıplarına karşı koruyabilir ve hatta vefat etmeleri durumunda sevdiklerinin hayatını dahi garanti altına alabilirler.

Ancak, diğer sosyal teminatlarda olduğu gibi haksız kazanç elde etmeye meyilli kişiler vardır. Sigorta Dolandırıcılığına Karşı Koalisyon Kurumu, sigorta dolandırıcılığı dolayısıyla yaşanan kaybın yıllık 80 Milyar Dolar olduğunu açıklamıştır. Dolandırıcılığın neden olduğu her kayıp sadece sigorta şirketlerini değil aynı zamanda diğer poliçe sahiplerini de etkilemektedir.

Sigorta dolandırıcılığındaki kaybın büyük olması nedeniyle, sigorta özel dedektifleri sigorta şirketleri için önemli bir değerdir. Yılların deneyimi ve çeşitli araştırma becerileri sayesinde bu özel dedektifler, sigortadan dolandırıcılıkla para talep edildiğini tespit edebilmektedirler. Böylece şirketler ödeme yapmayı reddedebiliyor  veya ödeyecekleri miktarı minimize edebiliyor.

Bazı Sigorta Dolandırıcılığı Türleri

Sıklıkla meydana gelen sigorta dolandırıcılığı türleri şunlardır:

Araç Sigortası (Kaskosu) – Yaygın dolandırıcılıklardan birisi, şoförlerin kasten başka bir arabaya çarpmaları veya kendi arabalarını çiğnetmeleridir. Böylece suçu diğer sürücüye atıp, O’nun sigortasından para almak isterler.  Böyle bir durumda sigorta şirketi ödediği paradan dolayı, poliçe sahibi ise sigorta primlerinin yükselmesinden dolayı zarara uğrar. Başka tür bir dolandırıcılık ise kişilerin yalan beyanda bulunarak arabalarının kaybolduğunu bildirmeleri ve sigortadan para almalarıdır.

 

Sağlık Sigortası – Sağlık sigortası dolandırıcılıkları, poliçe sahiplerinin gereksiz veya poliçeleri tarafından karşılanmayan sağlık hizmetleri için para talep etmeleri durumunda ortay çıkar. Ayrıca, sigorta şirketinden sağlık hizmetinin gerçek masrafından daha fazla para almak olarak da karşımıza çıkabilir.

İşçi Tazminat Sigortası – Bu, bir işçinin sakatlığını olduğundan daha ciddi olarak göstermesi veya işte olmuş gibi göstermesi durumunda ortaya çıkar. Güya sakat olan ve hareketsiz olması gereken işçilerin yorucu fiziksel aktivitelerin tadını çıkardıkları birçok vaka görülmüştür.