trafik sigorta dolandırıcılığı özel dedektif
23 Ocak 2019

Sigorta Dolandırıcılığını Ortaya Çıkarmak İçin Özel Dedektiflerin Kullandığı Yöntemler

İzleme/Takip

İzleme yöntemi genellikle yaralanma için para talebi dosyası açan bir şahsa uygulanıyor. Bir merdiven üstünde çatı oluğu temizlerken ciddi bir şekilde yaralandığını iddia eden bir şahıs, takip sonucunda, ata binerken, macera turlarına katılırken veya evinde tadilat yaparken bulunmaktadır. Diğer durumlarda, iddialar daha karmaşık olabilmekte ve birden fazla kişiyi içerebilmektedir. Mesela, kaza kurbanı birine, sahte iddialarını desteklemek için arabasıyla çarpan bir doktor. Takip aynı zamanda dolandırıcıları ifşa etmek için de yardımcı olabilmektedir. Mesela, bir şahıs normal yürüyor ve tam doktor muayenesine girdiği anda sekmeye başlıyor ve anlar kamera ile kaydediliyor.

Diğer durumlarda, iddia sahibi gelirine aykırı olarak lüks malzemeler, seyahatler ve emtialar satın alıyor ve bu durum da yasadışı bir yoldan para aldığını gösteriyor.

Araştırma

Bir özel dedektif sigortadan para talebine yönelik araştırma yapabilir. Bu araştırma; yara veya kazanın fotoğraflarının incelenmesi, mal alımlarına ait faturaların incelenmesi, onarım faturalarının incelenmesi, polisteki ifadelerle diğer ifadelerin çapraz incelemesi ve vakaya ilişkin diğer dokümanların incelenmesini kapsar.

Geçmiş Araştırması

Bir vakada özel dedektiflerin yardım etmesinin başka bir yolu da iddia sahibine ilişkin geçmiş araştırması yapmaktır. Bu, şahsın daha önce de sigortadan para alıp almadığını veya dolandırıcılık suçundan hüküm giyip giymediğini belirlemeye yardım eder. İlave olarak, özel dedektifler, boşanma, faturaları ödeyememe, evin icrada olması gibi kişinin sigorta dolandırıcılığı yapmasını etkileyebilecek kişisel ve finansal gerçekleri açığa çıkarmak için bir geçmiş araştırması yapabilir.

Dokümanların İncelenmesi

Özel dedektiflerin sigorta dolandırıcılığı araştırmalarında yardım edebileceği başka bir yöntem de sigorta dokümanlarının özenle incelenmesidir. Örneğin, iddia sahibi, sahte bir doktordan veya tamirciden sahte bir belgeyi dosyaya koymuş olabilir. Bazen bu belgelerin sahtesi hazırlanmış olabiliyor.

Bir Özel Dedektifler İrtibata Geçin

Özel dedektifler, sigorta vakalarında size nasıl yardımcı olabileceğini size açıklayacaktır. Geniş tecrübeleri ile bir iddianın gerçek olup olmadığını belirlemede size yardımcı olacaktır. İlave olarak, bir iddianın doğru veya yanlış olduğunu kanıtlamak için kullanabileceği araçlar üzerinde sizinle fikir alışverişi yapabilir. Birden fazla dedektif ile takip yapılması veya detaylı bir şekilde dokümanların veya eldeki delillerin incelemesi bu yöntemlerden biri olabilir.

Tüm özel dedektifler aynı tür vakalarda uzman değildir. Bu nedenle, bir dedektif tutmayı düşünüyorsanız bu dedektifin özgeçmişini araştırdığınızdan emin olun. Dedektifin hangi vakalarda uzmanlaştığını sorun ve sigorta vakalarının rutin olarak araştırdığı vakalar arasında olup olmadığını tespit edin. Sigorta vakaları, özel beceriler ve özel araştırma tekniklerinin kullanılmasını gerektirir. Tutacağınız dedektifin doğru becerileri olduğundan emin olmak için potansiyel dedektiflerin özgeçmişini sorun. Kendi vakanız ve muhtemel seçeneklerle ilgili olarak profesyonel bir özel dedektifle bugün fikir alışverişinde bulunun.