Sigortadan para almak için Yalandan Ölmek
19 Mart 2019

Sigortadan para almak için Yalandan Ölmek: Kaçak Bir Hayat

Dolandırıcılıkla mücadele eden dedektifler ve kurumların dediğine göre hayat sigortası endüstrisi, yalancı şahısların kendilerini ölmüş gibi göstererek sigortadan para almalarını önlemek için sessiz ama devam eden bir savaş veriyor.

Sigorta şirketleri ve hükümet kurumlarından oluşan bir tüketici grubu ittifakı olan Sigorta Dolandırıcılığına Karşı Koalisyon (CAIF)’un sözcüsü James Quiggle şöyle diyor: “Sigorta şirketleri sahte ölümlere karşı alarm durumunda, bu suçlar o kadar sık oluyor ki artık bunlar araştırma portföyümüzde kalıcı hale geldi. Dedektiflerimiz çok mobilize. Dolandırıcıları tespit ekmek için her türlü kaynağa sahipler.”

Potansiyel dolandırıcılık incelemesi bir şahsın hayat sigortasından para talep etmesiyle başlıyor. Sigorta poliçesinin büyüklüğüne göre, suç geçmişi olanlar daha yakından inceleniyor diyor Erie Sigorta Grubu araştırma hizmetlerinden Gene Robertson. Ancak birçok vakada, olayı şüpheli hale getirecek bir şey olana kadar geçmiş araştırması yapılmıyor.

Neden Dedektiflik Firmalarına İhtiyacımız Var: Muazzam bir Sigorta Zararı Potansiyeli

Her yıl sahte ölüm dolandırıcılığının ABD’deki sigorta şirketlerine ne kadarlık bir maliyeti olduğunu ortaya koyacak bir veri bulunmadığını söylüyor Quiggle. New York ve Texas’da dedektiflik ofisleri bulunan Palloriom Inc. adına 30 yıldır dedektiflik yapan Steven Rambam, eğer ABD’deki hayat sigortası şirketleri bu dolandırıcılara karşı gardını düşürürse, çok büyük bir zarara uğrarlar diyor.

Özel Dedektif Rambam şöyle devam ediyor: “eğer dikkatli olmaz ve dolandırıcıların peşinden gitmezlerse, şirketlerin zararı çok büyük olabilir. Sekiz yıl önceki bir olayda, hayat sigortasından elde ettiği kâr $840 milyon olan bir sigorta şirketi adına bir araştırma yaptık ve bunun sonucunda $36 milyon geri almalarını sağladık. Yoksa kârları neredeyse %4 düşecekti.”

Prudential’ın sözcüsü olan Janet Gillespie şöyle diyor: “bu ölüm iddialarını araştırırken uyguladığımız süreç özel bilgidir. Prudential, dolandırıcılık trendlerindeki yeni gelişmelerin hep bir adım önden takip ediyor ve bu yeni zorlukların aşmak için sürekli olarak araştırma yöntemlerini adapte ediyor.”