özel dedektifler
17 Ocak 2019

Yanlış Tıbbi Müdahale Dolandırıcılığı, Sosyal Medya Araştırması ile Özel Dedektif Tarafından Ortaya Çıkarıldı

Üçüncü sınıfa giden bir çocuğun ebeveynleri, çocuklarının doğum esnasında kalıcı olarak yaralandığını ve bunun da hareket etmesini veya atletik olmasını engellediğini iddia eder. Sigorta eksperi bu durumdan şüphelenir ve bir özel dedektiften sosyal medya araştırması yapmasını ister. Bu araştırmada çocuğun normal ve aktif bir çocuk olduğu ortaya çıkar. Gerçekte, çocuğun beyzbol ve futbol kamplarına katıldığı ve 30 yarda koşuyu sekizinci sınıf bir öğrenci kadar hızlı koşabildiği ortaya çıktı.

Bu gibi sonuçlar sigorta şirketlerinin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı sigorta araştırmasına sosyal medyayı da dâhil etmek kritiktir. Başarılı bir sosyal medya araştırması için gerekli iki tüyo şunlardır:

Özel Dedektiften Sosyal Medya Araştırmasını Mümkün Olduğunca Erken İsteyin

Araştırılan şahıs kendisinin araştırıldığını hissederse, sosyal medya paylaşımlarını silebilir veya erişimi engelleyebilir. Eğer birkaç ay beklerseniz, tüm profili kapatıp internetten çıkarabilir. Bu durumda dahi sosyal medya bağlantıları vasıtasıyla bilgi elde edilebilir ancak süreç daha zor olacak ve optimal sonuç verme olasılığı düşecektir. Yapılması gereken en iyi şey, yapılan paylaşımlar henüz silinmeden sosyal medya araştırmasını başlatmaktır.

Tecrübeli ve Çok Yönlü bir Özel Dedektif Timi İle Çalışın

İdeal bir araştırma timi, lisanslı özel dedektifler, teknik uzmanlar ve lisanslı bir avukattan oluşur. Bunların her biri, “dumanı tüten silah”  hakkında gerçekleri ortaya çıkarmak için çok koordineli bir çalışma yürütülmelidir. Bu kombinasyon araştırma ve analizin çok farklı açılardan yapılmasını ve sürecin tamamının etik ve mahkemede kullanılabilir olmasını sağlar. Eğer dava konusu olursa, savunma stratejisi ve ifadeye yardım konularında da tavsiyeleri olabilecektir.