Zombi Sigortası
19 Mart 2019

Zombi Sigortası

Eski kocasının bir depremde, heyelanda veya başka bir doğal afette öleceği Bonnie McCaslin’in içinde doğmuştu. O kadar ikna olmuştu ki buna 32 yaşındaki oğlu düzinelerce farklı sigorta şirketinden 78 farklı hayat sigortası yaptırdı. Bunların toplam değeri $11 milyondan fazlaydı ve oğlu da sigortadan yararlanacak olarak görülüyordu.

Eski kocası Timothy McCaslin’in ise hiçbir şeyden haberi yoktu ve hatta 1995’deki Meksika’daki depremde öldüğünden bile haberi yoktu.

Güya Ölen Adam Dedektifler tarafından Kaliforniya’da bulundu

Bonnie,  sigorta şirketinden ölüm için başvurduğunda böyle anlattı. Şöyle düşündü: tersini kim ispat edebilirdi ki? Meksika’daki ABD elçiliğinden ölüm sertifikası almayı denedi. Ancak yetkililer bir bit yeniği olduğunu anladı. Timothy’nin Kaliforniya’da yaşadığı ve hatta hayat sigortası temsilcisi olarak çalıştığı tespit edildi.

62 yaşındaki Bonnie şu anda Omaha’da posta yoluyla dolandırıcılıktan girdiği hapiste 2 yılını dolduruyor. Oğluna dava açılmadı. Peki, kadın bunu neden yaptı? Kendisinde dinleyelim FORBES’e şöyle dedi: “her halükarda olacak bir şey için önceden hazırlık yaptım.” Eski kocasını suçlayarak şöyle devam etti: “O tam bir ahmak. O olmasaydı ben burada olmayacaktım.”

Bu sahtekâr yakalandı. Ancak Onun gibi diğer birçok kişi yakalanmıyor. Washington D.C.deki bir endüstri grubu olan Sigorta Dolandırıcılığına Karşı Koalisyon’un tahminlerine göre; sahte ölüm iddiaları yılda 250.000 defa meydana geliyor. Bunların yüzde on beşi ödeme ile sonuçlanıyor ve her biri $7,000 olmak üzere endüstriye $250 milyona mal oluyor. Ancak bu tür sigorta dolandırıcılığı için verilen ceza oldukça nadir, belki %1 kadar düşük. Bu kadar çok vakada, sigortacılar bu dolandırıcılığı ispat etmek için para harcamak istemiyorlar. Bunun yerine ödemeyi reddediyorlar ve biliyorlar ki suçlu olan iddia sahibi bu noktadan sonra vazgeçer.

Prudential’ın söylediğine göre; yılda 1000 şüpheli ölüm iddiası araştırıyorlar ve bunların %11’inin dolandırıcılık olduğunu tespit ediyorlar. Ancak bunların çok az bir kısmı yargılama ile sonuçlanıyor.

Özel Dedektifler Göçmen Gruplar Üzerinden Odaklanıyor

New York’ta çalışan bir özel sigorta dedektifi olan John Healy, Kaliforniya’daki Meksikalı grupların arasında önemli bir hal almaya başlayınca, 15 yıl önce sahte ölümleri kontrol etmeye başladı.1980’lerde ABD’de yaşayan çok sayıdaki Nijeryalı, ülkelerini ziyarete gittiklerinde garip bir şekilde beyaz kamyonetler tarafından öldürülüyordu. O zamandan beri, Haiti, Tayland, Filipinler, Rusya ve diğer doğu Avrupa ülkelerinde gelen göçmenler bu suçu daha da geliştirdiler.