1. Yuvarlak Masa Toplantısı

Uluslararası Özel Dedektif Eğitimleri Derneği 1.Yuvarlak Masa Toplantısını Gerçekleştirdi.

Türkiye’de “ÖZEL DEDEKTİFLİK KANUNU ‘nun eksiksiz olarak Avrupa Normlarına ve Kanunlarımıza uygun olarak çıkartılabilmesi ve halen TBMM İç İşleri Alt Komisyonunda beklemekte olan Kanun Teklifinin günümüz sorunlarına da cevap verebilecek sekilde yeniden dizayn edilmesi amacıyla, Dünya Dedektifler Birliği (WAD)Türkiye Temsilcisi, Avrupa Özel Dedektifler Fedarasyonunun (IKD) A:O:D:D: olarak aday üyesi, Uluslararası Özel Dedektiflik Eğitimleri Derneği Başkanı ve DAT Dedektiflik Sahibi Ümit Hakan KARAKAYA Başkanlığında MART-NİSAN 2018 ayları içerisinde yapılacak olan ÖZEL DEDEKTİFLİK KANUNU Çalıştayına ışık tutması amacıyla , 09 ŞUBAT 2018 tarihinde Ankara Latanya Oteli’nde , 1. YUVARLAK MASA TOPLANTISI yapılmıştır.

Toplantıya Çeşitli Üniversitelerin Adli Bilimler Bölümü Öğretim görevlileri, bazı Adli Bilirkişiler ve Avrupa Dedektifler Komisyonu (IKD) ile (WAD) Dünya Dedektifler Birliğinin Etik Kuralları ile faaliyet gösteren ve Anadolu Özel Dedektifler Derneğine uye olan ve uye olmak isteyen Özel Dedektiflik firmalarının ve konuyla direkt olarak ilgilenen Emekli Emniyet Müdürleri ve Ankara Barosuna kayıtlı Avukatlar,Mali Müşavirler, Üst Düzey Marka ve Patent Firmaları katılmışlardır.

Anılan Toplantıda özetle;

Uluslarası Özel Dedektif Eğitimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Özel Dedektif Platformu Kurucusu Özel Dedektif Ümit Hakan KARAKAYA Yaptığı açılış konuşmasında;

Tüm katılımcılara teşekkür ederek ülkemizde Özel Dedektiflik meslek normlarının oluşturulması, Özel Dedektif Yasa Taslağının hazılanması için hepimize çok iş düşmektedir. Birlikte yürüdüğümüz bu yolda toplantılarımız, yaptığımız çalışmalarla Özel Dedektif mesleğini ülkemizde ve dünyada hak ettiği yere getirmek için hep birlikte yorulmadan devam edeceğiz.


Dünya Dedektifler Birliği (WAD)Türkiye Temsilcisi, Anadolu Özel Dedektifler Derneği Başkanı Mesut ÖZTÜRK, Dünya Dedektifler Birliği (WAD) ve Avrupa Özel Dedektifler Federasyonunun (IKD) Etik Kurallarını anlatarak;
Türkiye için özel dedektiflik kanunu çıkana kadar bu mesleği yapan istisnasız herkesin WAD ve IKD Etik Kurallarına uygun olarak dedektiflik işinin yapması halinde hiçbir suç unsuruna rastlamadan rahatlıkla bu işi yapılabileceğini belirtmiştir. 
Toplantıya katılan firmalar ise bu konuda çok dikkatli olacaklarını ve bu etik kurallara uyacaklarını deklare etmişlerdir.
Ayrıca, Avukat Müge BOZKURT Türkiye’deki tüm Kanunların Özel dedektiflik le ilişkilerini anlatarak bu konuda Özel Dedektiflik mesleğinin yapılabileceğini ve Hukuk Konularında büyük yararlar sağlayacağını ve sağladığını belirterek Özel dedektiflik mesleğinin bir an önce Kanununun çıkarılması gerektiğini belirtmiştir.
Çeşitli Üniversitelerden gelen Akademisyenler,Adli Bilirkişiler ve Dedektiflikle bağı olanve toplantıya katılan diğer konuşmacılarımız da yaptıkları konuşmalarda ‘ÖZEL DEDEKTİF’ Eğitimlerinin Adli Bilimler Bölümü öğretim Görevlileri ve Akademisyenlerince verilmesi,İç İşleri Bakanlığı veya Adalet Bakanlığı tarafındanda kontrol altında tutulması gerektiğini belirtmişlerdir.Bu konuda toplantıda oy birliğiyle bu konu benimsenmiş ve çalıştay için yapılan çalışmalar hızlandırılarak komisyonlar kurulmuştur.
İkinci Yuvarlak masa toplantısının Şubat ayı sonunda yapılması kararı alınarak.Toplantıya son verilmiştir.

Özel Dedektif Platformu


Galeri