ozel-dedetiflik-istanbul
27 Kasım 2018

Hakkımızda

Özel Dedektif Ümit Hakan KARAKAYA Kimdir?

1973 Ankara doğumlu İki çocuk babası,Uluslararası Hukuk Lisans mezunu olan Ümit Hakan KARAKAYA 2006 Yılından itibaren yurtdışı ve yurtiçinde Özel Dedektiflik faatliyetleri göstermektedir. Özel Dedektiflik Yasasının çıkarılması, Özel Dedektiflik Meslek Normlarının oluşturulması ve üniversitelerle yapılan iş birliği protokolleri ile Özel Dedektif eğitimleri düzenlemektedir.
Uluslararası Özel Dedektif Eğitimleri derneği kurucusu ve yönetim kurulu başkanı,
Özel Dedektif Platformu Kurucusu Yönetim Kurulu Başkanı,
Ankara özel güvenlikçiler derneği kurucusu ve başkan yardımcısı,
POLEM kulübü derneği denetleme kurulu üyesi (tüm emniyet teşkilatı mensupları yardımlaşma ve dayanışma derneği),
Özel dedektif dergisi imtiyaz sahibi / genel yayın yönetmeni,

Ülkemizde özel dedektiflik yani “araştırmacılık”: gerçek ve tüzel kişilerin talepleri doğrultusunda, belirli bir konu ile ilgili T.C.K yasaları C.M.UK. Ve Medeni Kanun çerçevesinde, insanların kişilik hakları ve özel hayatına girilmemek şartıyla, her türlü bilgiyi toplayıp, değerlendirdikten sonra, suç teşkil edenleri ilgili makam "Adli, İdari ve Resmi Hukuk Güçlerine" diğer bilgileri araştırma yapılmasını isteyen gerçek ve tüzel kişilere sunmakla görevli "Özel Araştırma" kuruluşudur. Şu an itibariyle Özel Dedektiflik ile ilgili bir yasa yoktur. Ancak bu, şu an yapılan özel dedektiflik hizmetlerinin yasa dışı olduğu anlamına gelmez. Yasanın var olması müşteriden ziyade bu işi yapan kişi ve kuruluşları olumlu anlamda etkileyecektir. Çünkü bu yasayla beraber Özel Dedektiflerin yetki ve sorumluluk alanları çizilmiş olacak ve görev yaparken devletin resmi kurumlarından çizilen sınırlar ölçüsünde destek alabileceklerdir. Biz DAT Özel Dedektiflik ailesi olarak “güven duygusu önemlidir” diyerek özel dedektif'e gereksinim duyduğunuzda Gizlilik, Güvenilirlik ve Uzmanlık ilkelerimizden taviz vermeden sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyarız.

ANKARA ÖZEL DAT DEDEKTİFLİK 2005 yılında kurulmuş olup, çalışma faaliyet alanı; araştırma, danışmanlık ve güvenlik olarak tanımlanmıştır. Şirket ana kuruluş sözleşmesinde bahsi geçen maddelerde yer alan, “Müşterilerinin istekleri doğrultusunda araştırma, bilgi toplama ve istihbarat hizmetleri verir” hükümlerine binaen dedektiflik hizmetleri yapmaktadır. Şirket, hizmet verdiği tarihten bu yana, gerek yurt içinde, gerek yurt dışında, bünyesinde oluşan çoğu asker ve polislik mesleklerinden emekli olan, gizlilik ve ketumiyet şartlarını bilen kalifiye çalışanlarıyla dedektiflik hizmetlerine devam etmektedir. Türkiye’de ilk defa Tüm Özel Dedektifler adı ile Dernek kuruluşunu yapmış ve üniversite ile yapılan protokolle eğitim seminerleri düzenlemiştir. “Ülkemiz de yasasının olmaması, Özel Dedektiflik mesleğin var olmadığı anlamına gelmez”, Öncelikle çocuklarımızı kötülüklerden uzak tutmak, neler yaptığını kimlerle görüştüğünü bir baba olarak bilmek hakkım diye düşünüyorum. Bunu yaparken biliyorum ki bu“güvensizliğimden değil koruma içgüdümden”.Bunu öğrenmek için arayış içersindeyken profesyonel bir destek almak benim için en akılcı çözümlerden biri, Baba olarak çocuğumu kendim de takip edebilirim, bir arkadaşımdan da yardım alabilirim. İşte bu Özel Dedektiflerinsundukları hizmetlerden birisidir. Ya da evlenme niyetinde olan bir akrabamın evleneceği kişiyi arkadaşlarından çevresinden soruşturabilirim. Kardeşimin eşini takip edebilirim, onun isteğiyle, abisi olarak. Aldatıyor mu? Kötü bir şeyler var mı diye? Elemanımı seçerken sorarım, ararım, bir şeyler öğrenmeye çalışırım, ekmek kazandığım işimi teslim edebilir miyim diye? Arkadaşımın kaybolan arabasını arayabilirim. Uzatabilirim bu listeyi, neler istiyoruz arkadaşlarımızdan çözemediğimiz cevap bulamadığımız sorularımız olduğunda. Gazeteye eleman almak için ilan verdiğimde ilk işim gazeteyi alıp kontrol etmek olur, ilanım istediğim gibi çıkmış mı diye? Bu gün reklam bütçesi olarak milyon dolarları harcayan firma sahipleri de harcamalarının hedefine ulaşıp ulaşmadığını görmek isterler eminim. Reklam takibi de Özel Dedektiflerin hizmetlerindendir. Yurtdışında ticaret yapmak istiyorum diyelim, eğer orda yaşayan bir arkadaşımız varsa ilk olarak ona sorarız bir araştır şu firmayı diye işte buda sunulan hizmetlerden biri. Ülkemizde uzun yıllardır Özel Dedektiflik hizmetlerinin şahıs ya da şirket oluşumları ile faaliyet göstermekte olduğu gerçektir. O kadar çok konuda o kadar çok talep var ki burada en önemli nokta talep ve hizmet yasal çizgiler içersinde olmalı diye düşünüyorum. KısacaÖzel Dedektiflik ülkemizde yapıldığı haliyle araştırma, takip ve danışmanlık hizmetlerdir ve yasal düzenlemeler tamamlanıncaya kadarda bu çerçevede devam edecektir Her ne kadar yurtdışında uzun senelerdir yasal çerçevelerde yapılsa da, ülkemiz de yasasının olmaması bu mesleğin var olmadığı anlamına gelmez. Hayat boşluk kaldırmaz ilkesiyle arz ve talep dengesi kendi işleyişini kurmuştur.


Dergilerimiz

Sertifikalarımız